PROJEKT W POLSCE



NAWET PODRÓŻ NA 1000 MIL ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZEGO KROKU



Projekt Polska Bajeczna zainaugurowałem wyprawą Dookoła Polski – trasą w kształcie serca, ponieważ prywatnie nazywam tę wyprawę „Kocham Cię, Polsko”. Było to piękne zwieńczenie mojej 12-letniej przygody z podróżowaniem po kraju, ostatnia wielka podróż po Polsce przed wyruszeniem za granicę, a zarazem próba generalna przed przygodą życia – wyprawą Dookoła Europy.



Trasa wyprawy „Kocham Cię, Polsko” rozpoczęta  w moim rodzinnym Gorzowie przebiegała kolejno przez województwa: zachodniopomorskie (Szczecin, Trzebiatów, Kołobrzeg, Koszalin), pomorskie (Miastko, Bory Tucholskie), kujawsko-pomorskie (Tuchola, Bydgoszcz, Toruń, Golub-Dobrzyń), warmińsko-mazurskie (Olsztyn, Giżycko, Mikołajki), podlaskie (Suwałki, Augustów, Białystok, Białowieża, Grabarka), lubelskie (Biała Podlaska, Polesie, Lublin, Kraśnik), podkarpackie (Stalowa Wola, Rzeszów, Sanok, Bieszczady), małopolskie (Beskid Niski, Gorlice, Bochnia, Kraków, Oświęcim), śląskie (Katowice, Chorzów, Gliwice), opolskie (Krapkowice, Opole, Niemodlin), dolnośląskie (Strzelin, Ślęża, Wrocław, Legnica, Polkowice), lubuskie (Nowa Sól, Zielona Góra).



Podczas wyprawy odbyło się 26 spotkań dla dzieci w Bibliotekach w różnych regionach Polski (miastach, miasteczkach i wsiach), w których łącznie wzięło udział ponad 500 osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli. Każde takie spotkanie składało się z pięciu segmentów:


I. POZNAJMY SIĘ. Wprowadzenie, czyli kilka słów o mnie i moich podróżniczych doświadczeniach, a przede wszystkim próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdzie właściwie jest Polska Bajeczna.


spotkanie w Bibliotece w Kołobrzegu
II. SWOJE CHWALIMY. Akcent na patriotyzm lokalny, czyli czy na pewno wiemy, co ciekawego jest w naszej najbliższej okolicy - w tej części świetnie wykazali się uczestnicy spotkania w Bydgoszczy oraz w Łęcznej koło Lublina, ale rewelacyjne były dzieciaki także w wielu innych miejscach.
 
spotkanie w Bibliotece w Bydgoszczy
III. JAKA TO LEGENDA? Wielki test ze znajomości polskich legend i baśni ludowych - w którym najlepsi okazali się uczestnicy spotkań z Miłek na Mazurach, Lublina oraz Gorlic w Małopolsce. Ci ostatni podeszli do wyzwania najbardziej sportowo i nie poddali się, dopóki nie przebili wyniku poprzedników.

A jakie polskie legendy dzieci w Polsce znają najlepiej? Na pierwszym miejscu bezkonkurencyjnie znajduje się Legenda o Smoku Wawelskim - tylko tę jedną dzieci wymieniły same na wszystkich moich spotkaniach. Drugą najczęściej wymienianą była Legenda o Koziołkach Poznańskich, a dopiero trzecią Legenda o Syrence Warszawskiej - jednak obu tych legend nie wszędzie dzieci potrafiły wymienić same z siebie. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Legenda o Lechu, Czechu i Rusie oraz Legenda o Panu Twardowskim.

O wiele słabiej dzieci znają inne polskie legendy - i nie ma tu znaczenia, czy są to legendy z odległego dla nich regionu, czy z najbliższej okolicy. Są oczywiści chlubne wyjątki, które od początku do końca bardzo mocno podkreślałem i stawiałem za wzór, jednak ogólnie znajomość polskich legend wśród polskich dzieci nie wypada najlepiej. Dlatego to nie koniec spotkań z Polską Bajeczną. Szczegóły wkrótce.

spotkanie w Bibliotece w Miłkach na Mazurach
IV. SIEDEM BAJECZNYCH PRZYKAZAŃ. Siedem nawyków, które warto kształtować, aby w Polsce naprawdę było bajecznie pod każdym względem, także rozmowy o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą.

spotkanie w Bibliotece w Łęcznej na Lubelszczyźnie
V. BAJECZNA SESJA ZDJĘCIOWA. Bajeczna sesja zdjęciowa, czyli czas na czyste szaleństwo i uwolnienie wyobraźni na zakończenie każdego spotkania.

spotkanie w Bibliotece w Gorlicach



spotkanie w Bibliotece w Sanoku
Poniżej kilka relacji z niektórych Bibliotek na mojej trasie.














Na niektórych spotkaniach pojawiali się przedstawiciele mediów, dzięki czemu zachowało się sporo niezależnych relacji, które teraz mogę zaprezentować:

spotkanie w Bibliotece w Komańczy



GOŚĆ NIEDZIELNY – RELACJA ZE SPOTKANIA W LUBLINIE

HALO GORLICE – RELACJA ZE SPOTKANIA W GORLICACH


RADIO OPOLE – RELACJA ZE SPOTKANIA W OPOLU


RADIO WROCŁAW – RELACJA ZE SPOTKANIA W RASZÓWCE NA DOLNYM ŚLĄSKU


KROSNO24.TV – RELACJA ZE SPOTKANIA W KROŚNIE ODRZAŃSKIM







Podczas tej wyprawy otrzymałem wiele dobra od ludzi, których spotykałem na swojej drodze, w tym przede wszystkim od Bibliotekarzy polskich Bibliotek małych i dużych, dlatego teraz chciałbym raz jeszcze za wszystko serdecznie podziękować.




szczęśliwy powrót do domu
Już zawsze będę miał sentyment do miejsc i osób, które poznałem podczas tej pierwszej wielkiej podróży (choć przecież nie pierwsze j w ogóle). Był to dla mnie dopiero przedsmak jeszcze większej przygody, jaka czeka mnie w innych krajach Europy i świata. Jednak nigdy nie zapomnę o gościnności i dobroci, jakiej zaznałem w mojej bajecznej Polsce.