PROJEKT W EUROPIE
Nazywam się Michał Słupczyński i jestem autorem projektu Bibliotekarz w podróży (wcześniej Polska Bajeczna). Właśnie realizuję swoje największe jak dotąd marzenie, jakim jest objechanie rowerem Europy.


W 2020 roku chciałem rozpocząć samotną wyprawę rowerową dookoła Europy. Niestety, na 3 tygodnie przed startem przeszkodziła mi pandemia Covid-19. Zdecydowałem się poczekać jeszcze jeden rok i w marcu 2021 roku wyruszyłem - tym razem bez względu na przeszkody. Objechałem rowerem Europę Północną - przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię i Szwecję. W ciągu 202 dni przejechałem prawie 10 tysięcy km, poznając przy tym niesamowitą przyrodę i kulturę odwiedzanych krajów.
 
Z kolei w 2023 roku wybrałem się w jeszcze dłuższą, bo równo roczną podróż z Polski do Portugalii - przez północne Niemcy, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję i Hiszpanię. Bez wątpienia najlepszy rok mojego życia. Wspaniała przygoda, cudowni ludzie, niesamowite miejsca i fenomenalne wspomnienia, doświadczenia, przeżycia. To wszystko sprawiło, że na rok 2024 wyznaczyłem sobie kolejne ambitne cele do osiągnięcia: napisanie książki, stworzenie podkastu oraz wznowienie projektu, tyle że w nowej formule.
 
 

W czasie podróży przez Europę Północną realizowałem cele projektu Polska Bajeczna: popularyzowałem polskie legendy i baśnie ludowe, zachęcałem do zainteresowania się polską kulturą i tradycją, rozprowadzałem materiały promocyjne, przedstawiałem filmy i zdjęcia oraz publikacje w językach narodowych odwiedzanych krajów – wszystkie działania prowadziłem na tyle, na ile pozwalały na to realia pandemii Covid-19. Nie udało mi się zrealizować bezpośrednich spotkań w Bibliotekach, czego bardzo żałuję. Za to nawiązałem znajomości, które pomogą mi w dalszych działaniach związanych z projektem, w tym w przygotowaniu przekładów polskich legend na języki obce z wykorzystaniem ilustracji stworzonych przez  uczestników konkursu „Legendy jak malowane”.

 

Teraz postanowiłem przekonwertować projekt do formatu Bibliotekarz w podróży i nadać mu nieco dojrzalszą, a na pewno bardziej osobistą formę. Bibliotekarz w podróży to projekt przede wszystkim o rozwoju osobistym i rozwoju duchowym, o poszukiwaniach sensu życia i redefiniowaniu siebie w kulturze, także o podróży jako formy terapii. Adresowany dla każdego, kto choćby raz zadał sobie pytanie o sens życia i swoje miejsce w świecie.
  WIĘCEJ INFORMACJI O PODRÓŻY JUŻ WKRÓTCE