KONKURS

ZOBACZ WYNIKI PIERWSZEJ EDYCJI KONKURSU

ZWYCIĘZCY KONKURSU 2021 
KONKURS
POLSKA BAJECZNA
LEGENDY JAK MALOWANE
 
druga edycja


Konkurs jest organizowany przez  bibliotekarza-podróżnika. Nazywam się Michał Słupczyński i jestem autorem projektu Polska Bajeczna. Od 2019 roku zajmuję się popularyzacją polskich legend i baśni ludowych. Zwycięskie prace konkursowe posłużą jako materiały edukacyjne i promocyjne przy realizacji projektu. 

Konkurs organizuję wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Kostrzynie nad Odrą.


Czy mieszkańcy Europy znają polskie legendy?
A czy sami Polacy je znają? Sprawdźmy.
 
 
Do czwartego etapu drugiej edycji proponuję:
 
LEGENDĘ O BAZYLISZKU

Ten etap konkursu potrwa do 31 grudnia 2021 roku. 
Zwycięzców poznamy najpóźniej 5 lutego 2022 roku.
  KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?
  • dzieci i młodzież bez ograniczeń wiekowych
  • pojedyncze osoby, jak i zespoły uczestników, np. grupa przedszkolna lub klasa szkolna albo kilka koleżanek, które chcą zrobić jedną pracę wspólnymi siłami

  DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

  Bo nawet jeśli nie zdobędziesz nagrody, to swoją pracą pomożesz dzieciom z innych krajów Europy poznać polskie legendy, a przy okazji może też je lepiej poznasz.
   

  JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

  Oto instrukcja krok po kroku na przykładzie legendy o smoku wawelskim.


  Krok 1. Dowiedz się, jaka legenda jest tematem aktualnego etapu konkursu i sprawdź, czy znasz dobrze jej treść.
  Pobierz formularz zgłoszeniowy ze strony biblioteka.kostrzyn.pl

  ABY POBRAĆ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
  KLIKNIJ TUTAJ  Załóżmy,  że będziesz malować legendę o smoku wawelskim. Czy na pewno dobrze znasz jej treść? Czy wiesz gdzie mieszkał smok? Jak się nazywał król, który wtedy panował? Wreszcie kto pokonał smoka wawelskiego? - Dobrze się zastanów, zanim odpowiesz, bo wiele osób błędnie podaje, że był to Szewczyk Dratewka, który tak naprawdę jest bohaterem zupełnie innej opowieści. Zatem kto pokonał smoka, no i przede wszystkim jak mu się udało? Co się stało później?  Krok 2. Wykonaj od 4 do 6 ilustracji tak, aby „opowiedzieć” tę legendę bez słów, a dzięki temu pomóc ją zrozumieć bez znajomości języka polskiego.


  Poniżej znajduje się przykładowa praca konkursowa wykonana przez 13-letnią Olę z Elbląga, której za te ilustracje bardzo serdecznie dziękuję.

  Przyjrzyj się uważnie wszystkim obrazkom i zastanów, jakie szczegóły z opowieści Ola utrwaliła na swoich rysunkach. Czy komuś, kto mieszka w innym kraju, nie zna polskiej kultury i nie zna języka polskiego, będzie łatwo zrozumieć, o co chodzi w tej opowieści? Jeśli uważasz, że tak, możesz śmiało wzorować się pomyśle Oli. A może masz inny pomysł, jak przedstawić tę historię?

  Ważna podpowiedź: Każda z legend w konkursie wiąże się z jakimś konkretnym miejscem w Polsce, w którym można znaleźć "ziarnko prawdy" z tej opowieści. Czy wiesz, jakie to miejsca? Dzieci w Europie na pewno tego nie wiedzą - może warto na jednej z ilustracji nawiązać do tego miasta / miejsca / regionu Polski? Tylko jak to zrobić? Decyzja należy do Ciebie.
  Krok 3. Wypełnij formularz  zgłoszeniowy i prześlij zgłoszenie we wskazanym terminie.

  Zgłoszenia można przesyłać:

  • pocztą tradycyjną – pod adresem: Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą, ul. Dworcowa 7, 66-470 Kostrzyn nad Odrą
  • lub w formie elektronicznej pod adresem biblioteka@biblioteka.kostrzyn.pl  Konkurs trwa do 31 grudnia 2021 roku.

  Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi do 30 dni po zakończeniu każdego etapu konkursu.


  PONIŻEJ PEŁNY REGULAMIN KONKURSU


  Regulamin Konkursu POLSKA BAJECZNA - LEGENDY JAK MALOWANE strona 1z3  Regulamin Konkursu POLSKA BAJECZNA - LEGENDY JAK MALOWANE strona 2z3
  Regulamin Konkursu POLSKA BAJECZNA - LEGENDY JAK MALOWANE strona 3z3  Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest także na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą