ZWYCIĘZCY KONKURSU 2021

 


OTO WYNIKI
 DRUGIEJ EDYCJI KONKURSU

POLSKA BAJECZNA LEGENDY JAK MALOWANE
 
 

ZGŁOSZENIA

Pierwszy etap drugiej edycji konkursu Polska Bajeczna – Legendy jak malowane trwał ponad 12 tygodni – od 9 stycznia 2021 do 31 marca 2021. W tym czasie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą (współorganizatora Konkursu) wpłynęły 24 prace konkursowe przygotowane przez 35 uczestników wieku od 4 do 15 lat. Zgłoszenia pochodziły z różnych regionów Polski,  w tym  z Kruszwicy, którą uważa się za miejsce związane z legendą. Uczestnicy stworzyli łącznie 108 rysunków.

 

Najmłodszymi uczestnikami tego etapu było rodzeństwo z Inowrocławia – 4-letni Tymon Urbanek oraz 5-letnia Liliana Urbanek. W dodatku każde z nich przygotowało na konkurs osobną pracę – ich dzieła zostały wyeksponowane na Facebooku Polski Bajecznej.

 

Drugi  etap drugiej edycji konkursu Polska Bajeczna – Legendy jak malowane trwał ponad 12 tygodni – od 10 kwietnia 2021 do 30 czerwca 2021. W tym czasie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą (współorganizatora Konkursu) wpłynęło 6 prac konkursowe przygotowanych przez 8 uczestników wieku od 6 do 15 lat. Zgłoszenia pochodziły z różnych regionów Polski,  a uczestnicy stworzyli łącznie 34 rysunki.

Najmłodszym uczestnikiem tego etapu był 6-letni Staś Cioch z Żar w województwie lubuskim. Staś  przygotował pracę wspólnie z bratem Jasiem. Ich praca została wyeksponowana na Facebooku Polski Bajecznej.

 

Trzeci etap drugiej edycji konkursu Polska Bajeczna – Legendy jak malowane trwał ponad 12 tygodni – od 10 lipca 2021 do 1 października 2021. W tym czasie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą (współorganizatora Konkursu) wpłynęło 12 prace konkursowe przygotowanych przez 18 uczestników wieku od 7 do 15 lat. Zgłoszenia pochodziły z różnych regionów Polski,  a uczestnicy stworzyli łącznie 62 rysunki.

 

 

Najmłodszym uczestnikiem tego etapu był 7-letni Sebastian Sobczak z miejscowości Świnna niedaleko Konina w województwie wielkopolskim. Sebastian przygotował pracę, która już wkrótce zostanie wyeksponowana w osobnym poście, jednak już teraz młodemu twórcy należą się wielkie brawa i gratulacje.

 

 

 

ZASADY OCENY

Kryteria oceny prac konkursowych zostały jasno sprecyzowane w regulaminie konkursu. Po powołaniu komisji konkursowej w jej skład weszło czterech jurorów. Dla każdego kryterium osobno każdy juror mógł przyznać jednej wybranej przez siebie pracy 3 punkty (ocena maksymalna), jednej pracy 2 punkty, a jednej pracy 1 punkt. Oprócz tego juror mógł przyznać 1 punkt dodatkowy wybranej przez siebie pracy, którą uznał za najlepszą ze wszystkich.

 

Każda praca była oceniona według trzech kryteriów:

 

  •     kryterium sposobu przedstawienia tematu – od 0 do 3 punktów,
  •     kryterium walorów artystycznych – od 0 do 3 punktów,
  •     kryterium jakości wykonania – od 0 do 3 punktów.

 

 

Tym samym jedna praca– gdyby okazała się najlepsza ze wszystkich – mogła potencjalnie zebrać maksimum 40 punktów. Takiego wyniku nikomu nie udało się osiągnąć, ale kilka osób zdobyło naprawdę wysokie noty.

 


A OTO ZWYCIĘZCY  KONKURSU:

 

ZWYCIĘZCY CZWARTEGO ETAPU KONKURSU:

 


ZWYCIĘZCA

HANNA LEWANDOWSKA (lat 8)  z Orchowa w woj. wielkopolskim

Hania to świetny przykład osoby walecznej – po raz pierwszy zgłosiła swoją pracę do trzeciego etapu konkursu, poświęconego legendzie o Juracie. Wówczas nie udało jej się zdobyć wyróżnienia. Na szczęście się nie poddała i przygotowała kolejną pracę i tym razem zdeklasowała wszystkich. Łącznie jej praca uzyskała 36 punktów, a tym samym jest to druga najwyżej oceniona praca we wszystkich czterech etapach drugiej edycji konkursu. 

 

 1. WYRÓŻNIENIE

IGOR PAWLIK (lat 8) z Czystogarbu w woj. podkarpackim

Igor to jedyny chłopiec w gronie zwycięzców tego etapu, a zarazem trzykrotny zdobywca wyróżnienia (raz w pierwszej i dwa razy w drugiej edycji konkursu). Również tym razem Igor otrzymał bardzo wysoką ocenę we wszystkich kryteriach. Łącznie jego praca uzyskała 28 punktów, a tym samym jest to trzecia najwyżej oceniona praca we wszystkich czterech etapach drugiej edycji konkursu.


 

 2. WYRÓŻNIENIE

HANNA WYSZYŃSKA  (lat 8) z Sobótki w woj. dolnośląskim

Hania zgłosiła się do konkursu po raz pierwszy. Przygotowała bardzo kolorową pracę, za którą zdobyła punkty od wszystkich jurorów we wszystkich możliwych kryteriach.

 

NAGRODA SPECJALNA

IGOR PAWLIK (lat 8) z Czystogarbu w woj. podkarpackim

 Jeśli mówimy o waleczności to nie było drugiego bardziej walecznego uczestnika niż Igor. Nieważne czy wygrywał czy nie – zgłaszał swoje prace najczęściej ze wszystkich, zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji konkursu. Nigdy nie udało mu się zająć pierwszego miejsca, za to aż trzykrotnie zdobywał pierwsze wyróżnienie, a jego ostatnia praca (do legendy o Bazyliszku) to trzecia najwyżej oceniona praca we wszystkich czterech etapach drugiej edycji konkursu.

 

 

ZWYCIĘZCY TRZECIEGO ETAPU KONKURSU:

 


ZWYCIĘZCA

APOLONIA FURMAŃCZYK, ZOFIA PIETRZYK-NOWAK, ANTONI ŚWIETLIK (lat 10-11)  z Krakowa

 

Praca Poli, Zosi i Antosia to jedna z dwóch nadesłana ze Szkoły Podstawowej z oddziałem dwujęzycznym im. P. Michałowskiego  TSSP w Krakowie. Ta zwycięska powstała pod opieką nauczyciela pana Piotra Cieciury. Ilustracje krakowskich twórców po prostu podbiły serca jury, zdobywając maksymalną punktację w niemal wszystkich możliwych kryteriach oraz prawie wszystkie punkty bonusowe. . Łącznie ich praca jako jedyna uzyskała 38 punktów, a tym samym uzyskała nawet lepszy wynik niż zwycięzcy pierwszego i drugiego etapu.

 

 1. WYRÓŻNIENIE

KAROLINA GALLAS ( lat 9) z Orchowa w woj. wielkopolskim

Karolina już po raz drugi zgłosiła swoją pracę do konkursu (wcześniej przygotowała ilustracje do Legendy o Popielu) i po raz pierwszy pojawia się w gronie zwycięzców. Jej praca uzyskała wysokie noty we wszystkich kryteriach. Obrazki przez nią przygotowane świetnie ilustrują legendę o Juracie i z pewnością zostaną wykorzystane przy tworzeniu tłumaczeń na języki obce.

 

 

 2. WYRÓŻNIENIE

OLIWIA KOSOWSKA (lat 8) z Gorzowa woj. lubuskim

Oliwia przygotowała pracę wprost zachwycającą artystycznie  i zdobyła najwięcej punktów w kryteriach za walory artystyczne oraz jakość wykonania. Nawet w wersji cyfrowej nietrudno zobaczyć, jak dużo wysiłku włożyła Oliwia w przygotowanie każdego z 4 rysunków.

 




 ZWYCIĘZCY DRUGIEGO ETAPU KONKURSU:

 


ZWYCIĘZCA

LILIANNA MAŁEK (lat 7)  z Orchowa w woj. wielkopolskim

Lila to jedna z najmłodszych uczestniczek tego etapu konkursu, zarazem osoba, której praca najbardziej spodobała się jurorom. Łącznie jako jedyna uzyskała 27 punktów, a tym samym uzyskała nawet lepszy wynik niż zwyciężczyni pierwszego etapu.

1. WYRÓŻNIENIE

ZUZANNA LENA SZYMONEK ( lat 7) z Będzina w woj. Śląskim

Zuzia już po raz drugi zdobywa wyróżnienie w konkursie. Trzy miesiące temu zdobyła wyróżnienie za pracę do legendy o Popielu. Teraz również otrzymała bardzo wysoką ocenę, tym samym zasługuje na ponowne wyróżnienie w konkursie.

 2. WYRÓŻNIENIE

bracia STANISŁAW CIOCH (lat 6)  i JAN CIOCH (lat 8 ) z Żar w woj. lubuskim

Staś i Jaś to jedyni chłopcy w gronie zwycięzców tego etapu, a wyróżnienie otrzymują na specjalną prośbę organizatora, który w tym jednym przypadku ingerował w ocenę jury (taką możliwość przewiduje regulamin konkursu). Powód jest bardzo prosty: obrazki przygotowane przez obu chłopców świetnie ilustrują legendę o Liczyrzepie i z pewnością zostaną wykorzystane przy tworzeniu tłumaczeń na języki obce.

Staś to najmłodszy uczestnik tego etapu konkursu i jeden z najmłodszych uczestników pierwszej i drugiej edycji.

 

 

Na podium mogli się zmieścić tylko autorzy tylko trzech najlepszych prac, ale warto podkreślić, że tym razem poziom prac był bardzo wyrównany i dlatego wybrane obrazki z pozostałych prac również zostaną wykorzystane przy tłumaczeniu legendy na języki obce.

 

 

 

 

ZWYCIĘZCY PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU:

 


ZWYCIĘZCA

WIKTORIA GRYLEWICZ (lat 15)  z Orchowa w woj. wielkopolskim

Wiktoria to najstarsza uczestniczka konkursu, zarazem osoba, której praca najbardziej spodobała się jurorom. Łącznie jako jedyna uzyskała 23 punkty i jako jedyna otrzymała 2 spośród 4 głosów „jurorskich”.

 1. WYRÓŻNIENIE

IGOR PAWLIK (lat 8) z Czystogarbu w woj. podkarpackim

Igor to jedyny chłopiec w gronie zwycięzców tego etapu, a zarazem zdobywca wyróżnienia w pierwszej edycji konkursu, do którego przygotował pracę do legendy o syrence warszawskiej. Teraz otrzymał bardzo wysoką ocenę, tym samym, chociaż zgodnie z regulaminem wyróżnienia nie podlegają ocenie jury – Igor z pewnością zasługuje na ponowne wyróżnienie w konkursie. Igor jako jedyny uzyskał wszystkie najwyższe noty za sposób ujęcia tematu.

 2. WYRÓŻNIENIE

ZUZANNA LENA SZYMONEK (lat 7) z Będzina w woj. Śląskim

Zuza również  została wysoko oceniona przez jury, w tym przede wszystkim za sposób ujęcia tematu, a tym niewątpliwie zasługuje na drugie wyróżnienie w konkursie.

 

Na podium mogli się zmieścić autorzy tylko trzech najlepszych prac, ale warto podkreślić, że wysoko ocenione zostały również:

  • Maria i Julia Rosołek (lat 12 i 13) z Kruszwicy w woj. Kujawsko-pomorskim

  • Adrianna i Daria Spochacz (lat 8 i 10) z Orchowa w woj. Wielkopolskim

  • Wiktoria i Karolina Gallas (lat 11 i 8) z Orchowa w woj. Wielkopolskim

 

 

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM NALEZĄ SIĘ WIELKIE GRATULACJE!

DZIĘKUJĘ I ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W NASTĘPNEJ EDYCJI KONKURSU.

 

SZCZEGÓŁY WKRÓTCE

 

 

Michał Słupczyński

organizator konkursu